DOTLENIAMY

 

Zobacz stronę internetową projektu! DOTLENIAMY.EU

 

Kraków jest miastem smogu i prędko się to nie zmieni! Działajmy razem, aby chronić zdrowie nasze i naszych dzieci. 

PROWADZIMY REJESTRACJĘ

dotleniamy dla dzieci

Przedszkola i szkoły, organizacje ekologiczne, firmy, sponsorzy

a.opozda@peraspera.pl

mob. 501 277 051

 

W okresie jesienno zimowym właściwie każdy nowy dzień jest równoznaczy z alarmem smogowym. Wyjście dzieci na zewnątrz jest wtedy ograniczone do minimum, więc spędzają one w zamkniętych pomieszczeniach nawet 8-10 godzin. Niestety wcale nie otrzymują w ten sposób schronienia przed zanieczyszczeniami, w tym przed pyłem PM10. Do wnętrz przedostaje się 30-70% smogu nawet przy zamkniętym oknie! 

 

DZIECI SPĘDZAJĄ 8 GODZIN W POMIESZCZNIACH ZANIECZYSZCZONYCH SMOGIEM!

 

Pierwszym krokiem do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa jest zakup mechaniczych oczyszczaczy powietrza i filtrów. Nasza inicjatywa w latach 2016 - 2017 nastawiona była właśnie na ten cel. W roku 2017 miasto Kraków zdecydowało się wyposażyć w oczyszczacze powietrza wszystkie szkoły i przedszkola... jeszcze się to nie dokonało, ale wciąż liczymy na spełnienie obietnicy.

W ramach społeczno-biznesowego partnerstwa chcemy nadal wspierać nasze miasto w jego działaniach na rzecz dzieci. Z myślą o najmłodszych krakowianach, ich zdrowiu i samopoczuciu rozpoczęliśmy program "DOTLENIAMY". 

 

Najważniejszym elementem projektu jest wyposażenie pomieszczeń, w których przebywają dzieci w "zielone ściany" - ogrody wertykalne. Rozwiązanie to jest już doskonale znane w Europie Zachodniej, a u nas wciąż traktowane jako ciekawostka i dobro luksusowe.

Rośliny wchłaniają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla z powietrza w pomieszczeniu, produkują tlen i pomagają walczyć ze skutkami smogu. Mają również potężny, pozytywny efekt psychologiczny i terapeutyczny, a w warunkach szkolnych stanowią idealną pomoc dydaktyczną. 

Pionowe ściany z roślin pozwalają na zgromadzenie dużej liczby roślin na niewielkiej powierzchni. Można je tworzyć na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, jako kompozycje na istniejących ścianach, jak i samonośne ścianki. Często są używane jako przepierzenia pomieszczeń.

 

Ogrody są bezobsługowe i praktycznie samowystarczalne. Zob. galerię poniżej

DZIECI

Czystsze powietrze, przyjazne otoczenie, kontakt z roślinami - lepsze samopoczucie, lepszy start. 

PRZEDSZKOLA

Pomoc w poprawie warunków wychowanków, zwiększnie atrakcyjności placówki.

BIZNES

Zwiększenie rozpoznawalności marki w Krakowie i okolicach. Przestrzeń reklamowa w kluczowych punktach miasta.

RODZICE 

Szczęśliwe i zdrowe dzieci.  

 

Aby taki ogród spełnił swoją najważniejszą funkcję, czyli oczyszczanie powietrza, musi składać się z odpowiednich roślin. Istnieje lista około 20 gatunków wytypowanych przez NASA do misji kosmicznych i to one powinny się znaleźć w każdej szkole, przedszkolu, biurze czy domu. To między innymi: Aglaonema, Epipremnum złociste, Dracenę wonna, Bluszcz, Sansewieria, Daktylowiec, Paprocie, Zielistka sternberga, Palma koralowa, Figowiec benjamina, Liriope szafirkowata, Lilia flamingo, Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), Nerczyłusk, Ołustek (Scindapsus) i wiele innych.

  

KROK 1

W ramach pilotażu projektu "DOTLENIAMY" planujemy zakupienie wertykalnych zielonych paneli do 10 krakowskich przedszkoli. Każde przedszkole to mniej więcej 4 sale zajęciowe - po jednej dla każdej grupy wiekowej. Wielkość panelu będzie uzależniona od możliwości poszczególnych sal - ale przyjmujemy wstępnie 1,5 m2 na salę.

KROK 2

Jeśli pilotaż się powiedzie, będziemy starali się o dostarczenie roślin do większej ilości przedszkoli poprzez dalsze pozyskiwanie funduszy z sektora biznesowego, ale również poprzez aktywizację rodziców oraz projekt do Budżetu Obywatelskiego 2018. 

KROK 3

W kolejnym etapie chcielibyśmy silnie połączyć działanie antysmogowe ogrodów z ich funkcją terapeutyczną dostarczając je osobom chorym, uwięzionym w swoich pokojach lub mieszkaniach. Pamiętamy o dziesiątkach tysięcy ludzi, którzy w tej chwili umierają w domach, dla których zielony, samowystarczalny ogród byłby pierwszą od dawna, a może równocześnie ostatnią, radością w życiu. 

KROK 4

Per aspera, ad astra :) nowa architektura miejska na świecie rozwija się w kierunku ZIELONYCH MIAST, wiszących ogrodów, zielnych elewacji budynków. Dlaczego Kraków nie miałby stać się zielony? Nie mamy miejsca na drzewa, ale wspaniałe ogrody mogą rosnąć również na ścianach, dachach, przystankach. Niech każda ściana stanie się ogrodem. 

 

http://peraspera.pl/cms_eminus/requestServer/files/imgtext/9bfc3f69b22807c51258c031d60b3e68.jpghttp://peraspera.pl/cms_eminus/requestServer/files/imgtext/fbebf9725882a0e0eead06b3929a1122.jpghttp://peraspera.pl/cms_eminus/requestServer/files/imgtext/b69a88cf3c34dda0b00e52d1c8b0db8b.jpghttp://peraspera.pl/cms_eminus/requestServer/files/imgtext/b3e6f030f36af43d1d3f4814ecb67127.jpghttp://peraspera.pl/cms_eminus/requestServer/files/imgtext/8ada70aeae41cb4e88d91620b1a24a4e.jpg