OKULO – zabawa, nauka, porozumiewanie się

Okulo to projekt społeczny koordynowany przez Fundację Wspierania Aktywności Społecznej Per Aspera. Tworzymy społeczność, dzięki której Okulo trafi do wszystkich potrzebujących i będzie się nieustannie rozwijało oferując dzieciom nowe gry, ćwiczenia i podręczniki.

Jak to się zaczęło?

Na początku 2018 roku u Reni, córeczki naszych przyjaciół, został zdiagnozowany rdzeniak mózgu. Zaraz po jej operacji, która niestety nie odbyła się bez powikłań, dowiedzieliśmy się jak drogi i mało dostępny jest sprzęt umożliwiający komunikację dzieciom sparaliżowanym, z uszkodzonym aparatem mowy. Natychmiast rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem urządzenia, które za rozsądną cenę otworzy im świat – pozwoli powiedzieć gdzie boli, że im zimno lub gorąco, że się boją lub są szczęśliwe.

Koniecznie polub Renię na Facebooku – lubię! 

 

Wraz z pracownikami neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie określiliśmy główne cele i stworzyliśmy pierwsze gry oraz komunikatory OBSŁUGIWANE WYŁĄCZNIE RUCHEM GAŁEK OCZNYCH. Pierwsze rezultaty osiągnęliśmy bez większych problemów i OKULO, nasz zestaw aplikacji dziecięcych, jest już dostępny wraz ze sprzętem komputerowym potrzebnym do jego obsługi. Nasz projekt nie jest komercyjny, finansujemy go społecznie.

OKULO – dostosowane do indywidualnych potrzeb…

Gry i ćwiczenia powstają we współpracy ze specjalistami, a oprawa graficzna przygotowana jest specjalnie dla najmłodszych odbiorców. Jednak przede wszystkim postaraliśmy się, aby oprogramowanie dało się szybko dostosowywać do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

KAŻDE DZIECKO JEST INNE ma inne schorzenie, potrzeby rehabilitacyjne, stan intelektualny i emocjonalny, zainteresowania. DLATEGO DLA KAŻDEGO PRZYGOTOWUJEMY JEGO WŁASNE OKULO.

Naszym celem było stworzenie systemu, który będzie mógł być używany zarówno w domu jak i szpitalu, a przede wszystkim będzie kosztował mniej niż 30 tys. zł… mniej niż 20 tys. zł… mniej niż 10 tys. zł… mniej niż 5 tys. zł.

Technologia dla każdego

Ponieważ nie zamierzaliśmy tworzyć sprzętu medycznego tzw. “wysokiego ryzyka”, mogliśmy użyć komercyjnych urządzeń przeznaczonych dla grających w gry komputerowe. Kluczowym elementem technologicznym systemu Okulo jest Tobi Eyetracker, który zapewnia możliwość przekazania do komputera ruchu gałek ocznych. Podłączyć można go do dowolnego komputera, monitora i telewizora.

Drugim elementem systemu Okulo jest stworzony przez nas i wolontariuszy program komputerowy dla dzieci, który nazwaliśmy “EyeSpy”, a w j. polskim “Patrzajka”. Właśnie on zawiera wszystkie gry i komunikatory, które dzieci mogą obsługiwać za pomocą samych oczu.