Okulo Ikonografika

Na początku 2018 roku u Reni, córeczki naszych przyjaciół, został zdiagnozowany rdzeniak mózgu. Zaraz po jej operacji, która niestety nie odbyła się bez powikłań, dowiedzieliśmy się jak drogi i mało dostępny jest sprzęt umożliwiający komunikację dzieciom sparaliżowanym, z uszkodzonym aparatem mowy. Natychmiast rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem urządzenia, które za rozsądną cenę otworzy im świat - pozwoli powiedzieć gdzie boli, że im zimno lub gorąco, że się boją lub są szczęśliwe. 

Koniecznie polub Renię na Facebooku - lubię!

Wraz z pracownikami neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie określiliśmy główne cele i stworzyliśmy pierwsze gry oraz komunikatory OBSŁUGIWANE WYŁĄCZNIE RUCHEM GAŁEK OCZNYCH. Pierwsze rezultaty osiągnęliśmy bez większych problemów i OKULO, nasz zestaw aplikacji dziecięcych, jest już dostępny wraz ze sprzętem komputerowym potrzebnym do jego obsługi. Nasz projekt nie jest komercyjny, finansujemy go społecznie. 

patrzajka patrzajka balony

Zbieramy zgłoszenia

INDYWIDUALNIE DOSTOSOWANY

TANI! TANI! TANI!

Okulo może być szansą dla Twojego dziecka. 

 

Skontaktuj się z naszą fundacją

a.opozda@peraspera.pl

mob. 501 277 051

mob. 796 364 686

patrzajka ból Okulo zestaw

Gry i ćwiczenia powstają we współpracy ze specjalistami, a oprawa graficzna przygotowana jest specjalnie dla najmłodszych odbiorców. Jednak przede wszystkim postaraliśmy się, aby oprogramowanie dało się szybko dostosowywać do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

 KAŻDE DZIECKO JEST INNE

ma inne schorzenie, potrzeby rechabilitacyjne, stan intelektualny i emocjonalny, zainteresowania

DLATEGO DLA KAŻDEGO PRZYGOTOWUJEMY

JEGO WŁASE OKULO

 

Naszym celem było stworzenie systemu, który będzie mógł być używany zarówno w domu jak i szpitalu, a przede wszystkim będzie kosztował mniej niż 30 tys. zł... mniej niż 20 tys. zł... mniej niż 10 tys. zł...  mniej niż 5 tys. zł

Ponieważ nie zamierzaliśmy tworzyć sprzętu medycznego tzw. "wysokiego ryzyka", mogliśmy użyć komercyjnych urządzeń przeznaczonych dla grających w gry komputerowe. Kluczowym elementem technologicznym systemu Okulo jest Tobi Eyetracker, który za równowartość ok. 800 zł zapewnia możliwość przekazania do komputera ruchu gałek ocznych. Podłączyć można go do dowolnego komputera, monitora i telewizora. 

tobii eyetracker

Drugim elementem systemu Okulo jest stworzny przez nas i wolontariuszy program komputerowy dla dzieci, który nazwaliśmy "EyeSpy", a w j. polskim "Patrzajka". Właśnie on zawiera wszystkie gry i komunikatory, które dzieci mogą obsługiwać za pomocą samych oczu. Aplikację można zainstalować na dowolnym komputerze z systemem Windows (min. wymagania: system Windows7 lub 10, AMD E-450, 8 GB RAM, 200MB wolnych na dysku twardym). 

MINIMUM KOSZTÓW

Do uruchomienia Okulo możesz użyć posiadanego już w domu komputera i monitora!

Osobom, które wezmą udział w programie wolontariusze naszej fundacji pomogą dostosować posiadany w domu sprzęt i zorganizować przestrzeń w taki sposób, aby korzystanie z Okulo stało się przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i opiekuna. Przy odpowiednim połączeniu np. laptopa i przenośnego monitora MOŻECIE KORZYSTAĆ Z OKULO RÓWNOCZEŚNIE - opiekun siedząc przed komputerem i obsługując go myszką, dziecko kontrolując go za pomocą wzroku na swoim własnym ekranie. Opiekun może pomagać w rozwiązywaniu ćwiczeń, bawić się z dzieckiem i rozmawiać z nim - OKULO to wirtualny plac zabaw i edukacji. 

Wiewiórka patrzajka Okulo zestaw

Obecnie w pakiecie gier i ćwiczeń znajdują się: 

 • "Zaćmienie księżyca" - fabularna gra ucząca skupiania wzroku na obiektach widocznych na ekranie
 • "Przebijanie balonów" - zręcznościowa gra ucząca skupienia wzroku na małych obiektach
 • "Moje ciało" - prezentacha z modelami 3D ludzi w różnym wieku, na których można pokazać miejsce dyskomfortu lub bólu
 • "Zgadywanka" - gra z ponad 150 grafikami do których opiekun może zadawać pytania, a dziecko wskazuje poprawne odpowiedzi
 • "Nad-Pod" - ćwiiczenie uczące określania położenia przedmiotów, czasu, pór roku etc.
 • Multiplayer - możliwość grania wraz z dzieckiem na drugim monitorze i komunikowanie się z nim poprzez komunikatory.
 • Dziecko może pisać za pomocą wzroku:
  • Litery
  • Emotikony
  • Piktogramy 

W przygotowaniu: 

 • "Memory" - klasyczna gra w zapamiętywanie kart
 • "Uciekające jeże" - labirynty, przez które przeprowadzamy zwierzątka za pomocą wzroku

Plany: 

 • Mamy nadzieję pozyskać niewielkie fundusze na każde dziecko, które zaczenie korzystać z Okulo, dzięki którym:
  • stworzymy dla tego dziecka jego własne funkcjonalności i ćwiczenia, które będą wspierać jego rechabilitację
  • powstaną nowe gry dostępne dla wszystkich 
 • Zainteresować Okulo szkoły i szpitale, a dzięki temu przystąpić do stworzenia podręcznika szkolnego w całości obsługiwanego za pomocą oczu