Zbroja haptyczna bHaptic

Wspaniała informacja. Koreańska firma bHaptic wsparła nas przekazując cały swój zestaw haptyczny na potrzeby prowadzonych przez Fundację działań.

mężczyzna w przestrzeni nowoczesnego biura ubrany w zbroję haptyczną bHaptic i oculary VR
kobieta, blondynka w niebieskich dżinsach, ubrana w rękawice haptyczne i zbroję bHaptic, cieszy się

Nieoczywiste technologie w służbie dostępności

Niektóre urządzenia znamy tylko z filmów na YouTube i reklam w internecie. Wydają się nam drogimi gadżetami… zbyt drogimi… i rzeczywiście w większości takie są. Każdy opiekun czy asystent osoby ze specjalnymi potrzebami wie jednak, że poszukiwanie nowych rozwiązań nigdy się nie kończy. Tak jak nie kończy się nadzieja, że pojawi się kolejna technologia, która stanie się ulgą w codziennych problemach i poprawi warunki życia.

W Fundacji staramy się gromadzić urządzenia, które NIE zostały stworzone specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami, ale naszym zdaniem mają szansę stać się urządzeniami asystującymi. Chcemy oddać je Wam do testowania, by sprawdzić, czy ten potencjał jest realny.

Poszukując sprzętu, który ma stanowić podstawę działania naszego Centrum Nowoczesnych Technologii Wspierających, kontaktujemy się z producentami z całego świata i przedstawiamy im alternatywną wizję ich produktów. Często są zaskoczeni nowymi sposobami wykorzystania swoich osiągnięć. Oczywiście zdarza się, że kwestie dostępności są dla nich drugorzędne, lecz coraz częściej, tak jak firma bHaptic, dostrzegają wartość naszych działań. Przyjmują do wiadomości, że dostępność produktów, wdrażanie projektowania uniwersalnego i włączającego, testy na różnorodnych grupach użytkowników mogą być kluczowe dla ich przyszłego sukcesu rynkowego.

Wychodząc od wąskich grup konsumentów ze szczególnymi potrzebami możemy tworzyć produkty bardziej dostępne również dla ogółu odbiorców.

Dźwięk odczuwany całym ciałem

 

Zespół bHaptic stworzył pierwsze urządzenia haptyczne, których ceny mieszczą się w granicach rozsądku (oczywiście w porównaniu do innych dostępnych na rynku rozwiązań). Oferuje je przede wszystkim graczom i użytkownikom VRu.

W ofercie znajdują się dwa typy kamizelek haptycznych, nakładki na nadgarstki, stopy i twarz, a także rękawice haptyczne w różnych rozmiarach. W kolejnych seriach sprzętu daje się zauważyć duży nakład na prace badawczo-rozwojowe firmy i dostosowywanie produktów do oczekiwań klientów.

Wrażenie z użycia zbroi bHaptic jest niesamowicie pozytywne. Doznania dotykowe to z pewnością coś, czego brakuje zwykłemu VRowi. Urządzenie działa jak wibrujący equalizer, a dzięki udostępnionemu oprogramowaniu społeczność może tworzyć / komponować presety ustawień do ulubionych gier i utworów muzycznych.

My sprzętu haptycznego bHaptic użyjemy do:

  • organizacji warsztatów prezentujących sposoby grania i obsługi komputerów przez osoby g/Głuche
  • stworzenia pokoju VR dostępnego dla wszystkich osób ze specjalnymi potrzebami
logotyp firmy bHaptic. żółty rąb i nazwa firmy na czarno
niewidoma dziewczyna w czerwonej sukience ubrana w zbroję haptyczną, nakładki na nadgarstki i stopy oraz w rękawice haptycnze. Ma słuchawki, słucha muzyki.

Fotografie wykonane podczas warsztatów prowadzonych przez Fundację Per Aspera w Domu Otwartym w Warszawie i w Tesco Technology w Krakowie.