Unifest. Festiwal Projektowania Uniwersalnego

Fundacja Per Aspera oraz akcja Sensorycznie i na Serio objęły patronatem honorowym inicjatywę Unifest.

Logotyp Unifest Festiwal Projektowania Uniwersalnego. Pomarańczowe litery na granatowym tle. Pod logotypem hasło przewodnie akcji: projektujemy, nie wykluczamy.
grupa kobiet pochylająca się nad stołem i pracująca razem nad zadaniem. Na stole rozłożone są karty służące do przeprowadzenia pracy grupowej z zakresu dostrzegania problemów innych.

Wyzwanie, edukacja i praktyczne działanie

Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w UNIfest Festiwal Projektowania Uniwersalnego, który odbędzie się na:

Politechnice Krakowskiej (27 września)

w Małopolskim Centrum Nauki COGITEON w Krakowie (28-29 września)

Zobacz szczegóły na stronie wydarzenia

To wyjątkowa i pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, mająca na celu edukację w zakresie projektowania uniwersalnego, dostępności i inkluzywności. 

Organizatorki z Places Fundation skupiają wokół siebie projektantów i edukatorów, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i rodziny. W tym, bardzo bliskim naszemu sercu, tyglu idei i potrzeb inicjowane są projekty z potencjałem zmiany naszego otoczenia.

​UNIfest to zwieńczenie całego roku wysiłków Fundacji. To trzy dni wypełnione warsztatami, sprintami projektowymi, wykładami, spotkania i dobrą zabawą.

UNIfest powstał, aby pokazywać, że projektanci mogą mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Projekty przygotowane przez uczestników mają szansę poprawić życie wielu osobom: niepełnosprawnym, starszym, czasowo niesprawnym etc. 

Wyzwania na rok 2024

 

Uczestnicy tegorocznego Festiwalu będą tworzyli uniwersalne i inkluzywne rozwiązania w trzech grupach tematycznych na rzecz poprawy dostępności w trzech konkretnych lokalizacjach.

Przestrzeń publiczna – Miasto Skawina

Odpowiemy na pytania: jak sprawić, by poruszanie się po Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie było przyjemnością?​ Co zrobić, aby mieszkańcy Skawiny nie gubili się w labiryncie urzędowych korytarzy?

Dostępne wystawy – Muzeum Narodowe w Krakowie

Stwórzmy razem przestrzeń, w której kultura nie ma granic i może być odkrywana przez każdego niezależnie od stopnia sprawności.

Neuroróżnorodność – Instytut Architektury i Urbanistyki

Czy to prawda, że architekci nie lubią uczyć się o dostępności? A może powinniśmy bardziej dopasować sposoby nauczania do wymogów tej grupy?

Zapisy na warsztaty są pod linkiem: https://forms.office.com/e/8ra9zi3p29.

 

Fotografia stołu na którym leżą elementy kombinezonu z obciążnikami prezentującego proces starzenia. Na pierwszym palnie tabliczka z napisem: Doświadcz barier, z którymi mierzą sie osoby starsze.