Akademickie warsztaty z projektowania uniwersalnego
Nasza Fundacja podpisała umowę o współpracy z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego łączącą nasze siły w propagowaniu wiedzy o korzyściach z projektowania uniwersalnego
Nauka przez doświadczenie
Zawsze skupiamy się na tym, aby nasze działania prowadziły do realnej zmiany postaw. Zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym droga do tego prowadzi przez zrozumienie drugiego człowieka, a szerzej poprzez otwartość na inną perspektywę.
Metody pracy łączą nas zatem z twórcami Laboratorium Projektowania Uniwersalnego na Wydziale Zarządzania Krakowskiej Akademii. Stąd decyzja o podjęciu współpracy, wymianie doświadczeń i co najważniejsze wspólnej organizacji warsztatów dla studentów i licealistów z wykorzystaniem posiadanych przez obie organizacje zdobyczy technologicznych.
Nowoczesna technologia może stanowić pomost łączący obraz świata osób ze specjalnymi potrzebami i osób tymczasowo zdrowych. Urządzenia VR i symulatory są tak samo atrakcyjne dla graczy, którzy poszukują dodatkowych wrażeń, jak i dla OzN, które potrzebują technologii asystujących.
Aby nowe technologie powstawały w sposób przemyślany i były gotowe do obsługi dla szerokiego spektrum użytkowników, musimy zadbać o ich uniwersalność. To oznacza wprowadzenie dostępności na wczesnym etapie projektowania, myślenie proklienckie i pracę zgodnie z regułami projektowania uniwersalnego. O rozpowszechnianie tej wiedzy i umiejętności zadbamy od tej pory wspólnie z wykładowcami Wydziału Zarządzania.
Czym jest Laboratorium Projektowania Uniwersalnego?
Na Wydziale Zarządzania Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego znajduje się wspaniałe miejsce, w którym studenci i uczestnicy naszych warsztatów mogą w atrakcyjnej formie poczuć jak to jest być osobą: starszą, poruszającą się na wózku, g/Głuchą, całkowicie sparaliżowaną, z niecodzienną wadą wzroku.
Technologia stanowi tutaj doskonałą pomoc naukową. Pozwala doświadczyć barier niezauważalnych dla osób tymczasowo sprawnych i realnie wpływa na postawę przyszłej projektantki, szefa projektu czy właścicielki produktu. Mamy do dyspozycji:
- symulator wózka inwalidzkiego i zwykłe wózki
- stanowisko HTC vive z VR dotyczącą problemów osób starszych
- stanowisko valve z VR dotyczącą problemów osób g/Głuchych
- znów HTC z symulatorem wad wzroku
- tradycyjne symulatory obciążenia i blokady stawów
Ale nie tylko o uwrażliwienie chodzi. Laboratorium ma na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań i umożliwienie badań. Dlatego znajdziemy tutaj również:
- eye-trackery
- czujniki EEG
- pracownię druku 3D
- kombinezony do zczytywania ruchów ciała
W Laboratorium dostępne są też komputery z oprogramowaniem Okulo produkcji Fundacji Per Aspera.