Szczotka, pasta, kubek…

Nawet w centrum dużych miast wciąż znajdują się przedszkola, w których dzieci nie mają możliwości mycia zębów po posiłkach. Postanowiliśmy włączyć się do walki z dziecięcą próchnicą…

Ciężko w to uwierzyć, ale…

Listopad 2015 po raz kolejny dał nam odczuć, że lata walki o społeczeństwo obywatelskie w Polsce oraz o zwiększenie roli społecznej odpowiedzialności biznesu nie poszły na marne. W trakcie organizacji naszych akcji spotykamy się wyłącznie z życzliwością i chęcią niesienia pomocy.

Dzięki niezastąpionym wolontariuszom i pomocy sponsorów udało się nam stworzyć warunki do mycia zębów ponad setce dzieci z przedszkola samorządowego nr 21 w Krakowie. Zadanie nie było tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niestety wielu dyrektorów polskich przedszkoli nie decyduje się na wprowadzenie mycia zębów dla najmłodszych dzieci. Powody są różne: strach przed wymaganiami sanepidu, brak pieniędzy na potrzebne sprzęty, niechęć rodziców (sic!).

Wolontariusze wraz z nauczycielkami przygotowali specjalne zajęcia mające wyjaśnić dzieciom dlaczego mycie zębów jest tak ważne. Umiejętności pracowników działu szkoleń Sygma Bank Polska zostały przetestowane przez naprawdę wymagające audytorium. W trakcie zajęć dzieci bawiły się edukacyjnymi gadżetami zakupionymi specjalnie na tę okazję (mamy nadzieję, że będą one wykorzystywane w przedszkolu przez wiele kolejnych lat).

Wszystkie toalety w przedszkolu zostały przez nas wyposażone w specjalnie zaprojektowane półeczki na przybory toaletowe. W myśl przepisów, każde dziecko musi mieć swoją przegródkę na szczoteczkę i kubek, co zapobiega przenoszeniu się zarazków. Wszystkie dzieci otrzymały również “starter” – własną szczoteczkę, kubek i pastę do zębów.